Historia SAUNUM

Początek

Historia SAUNUM opiera się na nostalgicznym wspomnieniu  o łagodnym cieple 100-letniej sauny dymnej. Zainspirowany tak żywym wspomnieniem i uczuciem Andrus Vare chciał stworzyć podobną saunę w moim miejskim domu. Wyposażony w swoją wiedzę inżyniera postanowił przeprojektować i na nowo odkryć klasyczną saunę.

Historia twórcy

Po kilku próbach główny problem pozostał ten sam - jak wyeliminować w saunie stojące warstwy gorącego i zimnego powietrza?

Andrus Vare stworzył szczególny rodzaj rozwiązania, które pozwoliło zmieszać górną i dolną warstwę powietrza , tworząc bardziej zrównoważony i miękki klimat w saunie. Poza tym pocenie się w tego typu saunie przy przepływającym powietrzu było bardziej intensywne. Aby uczynić to osobiste rozwiązanie jeszcze lepszym i zapewnić więcej korzyści zdrowotnych, dodano kule solne z soli himalajskiej

Tworząc Saunum Andrus współpracował z Politechniką w Tallinie, aby przeprowadzić badania naukowe i aby lepiej zrozumieć co najbardziej wpływa na dystrybucję powietrza w saunach. Pomysł polegał na stworzeniu nowej metody projektowania, która pomoże opracować lepsze sauny i przełamać sprzeczne mity dotyczące nowoczesnych saun elektrycznych i tradycyjnych saun z piecem na drewno.

Na podstawie tych badań wykazano, że ogrzewanie sauny wymaga czasu, który jest potrzebny do równomiernej dystrybucji powietrza.

Badanie wykazało ponadto, że większość saun jest zbudowana w nieprawidłowy sposób z punktu widzenia dystrybucji powietrza z następujących powodów:

Wentylacja powietrza jest nierówna z powodu dużego wyciągu gorącego powietrza z góry. W ten sposób powstają stojące warstwy powietrza, a wręcz palące gorące powietrze pozostaje tylko na górnym poziomie sauny.

Poziom CO2 w większości saun był znacznie wyższy od zalecanego (ponad 2000 PPM), co powoduje zmęczenie i przyspiesza bicie serca. Praca serca zużywa większość tlenu w organizmie, aby ochłodzić mózg.

Dzięki tym odkryciom, znaczenie rozwiązania SAUNUM było oczywiste: poprawić doznania związane z sauną i jednocześnie uzyskać maksymalne korzyści zdrowotne.

SAUNUM opatentował to rozwiązanie stworzone w celu poprawy klimatu sauny i udostępnił je szerokiej publiczności.

Andrus Vare opracował opatentowane rozwiązanie dla saun, które gwarantuje równomierną dystrybucję ciepła w saunie. Ten specjalny system klimatyzacji równomiernie rozprowadza parę w saunie i dodaje do powietrza jony soli himalajskiej, które mają zdrowy wpływ na oddychanie i skórę.